Możliwe problemy

Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań i rozwiązań dotyczących systemu zielonych ścian.

 

Nie wiem jak wyregulować czas nawadniania?

Czas nawadniania różni się w zależności od miejsca instalacji. Aby dostosować się do różnych warunków i typów roślin testowanie i uważna obserwacja są wymagane przez cały okres użytkowania ściany.

Harmonogramy nawadniania mogą obejmować czas od kilku do kilkudziesięciu minut dziennie raz dziennie lub rzadziej.

 

CZAS NAWADNIANIA ZALEŻY OD TAKICH CZYNNIKÓW JAK:

 • Rodzaj roślin
 • Ilość światła
 • Suchość powietrza
 • Temperatura otoczenia
 • Lokalizacji ściany (wewnątrz czy na zewnątrz)

 

WEWNĘTRZNE ŚCIANY ROŚLINNE

Ściany wewnętrzne roślin, które są zwykle obsadzone roślinami tropikalnymi o słabym oświetleniu, wymagają rzadszego podlewania. Zwykle pierwsze podlewania ustawiamy na 25-30 minut raz lub dwa razy dziennie, po upływie około 4 tygodni należy zweryfikować czas nawadniania.

Uważnie obserwuj i sprawdź glebę palcem. Jeśli wydaje się zbyt mokra lub przesiąknięta, ogranicz podlewanie początkowo na 1 raz dziennie przez ok 25-30 minut. W przypadku gdy zredukowanie nawadniania będzie niewystarczające zacznij zmniejszać minutowy czas nawadniania.

Może się również okazać, że w Twojej lokalizacji ogród wystarczy podlewać np. co drugi dzień po 20-30 minut dziennie.

 

ŚRODOWISKO/OTOCZENIE

Ilość światła, temperatura oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu może również wpływać na harmonogram podlewania. Grzejniki mogą osuszyć powietrze zimą, podobnie jak klimatyzatory latem. W tych warunkach będziesz musiał zwiększyć częstotliwość i czas trwania podlewania.

Zwróć uwagę na ilość wody szczególnie w okresach przejściowych – jesienią i wiosną. Obserwuj rośliny i w razie potrzeby dostosuj czas nawadniania.

Zdarza się, że w okresie jesiennym, gdy temperatura jest niższa oraz wilgotność powietrza wyższa rośliny mniej odparowują wodę co może powodować ich przelanie. Znakiem tego może być między innymi biały nalot pojawiający się na filcu.

W takim wypadku rozwiązaniem może okazać się częstsze cykle podlewania z krótszymi czasami pracy. Na przykład 3- 4 razy dziennie po 5 minut. Pozwoli to utrzymać przepływ wody oraz szybciej odparować zalegającej wilgoci.

 

NADMIERNE PODLEWANIE

Jeśli zobaczysz, że końcówki liści żółkną lub brązowieją, oznacza to, że prawdopodobnie są zbyt mokre. Ale uwaga może to być również znakiem, że światło jest źle dobrane lub długość doświetlania jest nieodpowiednia. Jeśli jednak zauważysz ten stan, początkowo sprawdź stan gleby. Jeśli okaże się, że jest zbyt mokro, przestań podlewać i pozwól roślinom natychmiast wyschnąć.

Przydatne może okazać się tutaj użycie wentylatora. Zdecydowanie pomorze w cyrkulacji powietrza. Czasami rośliny mogą nie zregenerować się po przelaniu i mogą wymagać wymiany.

 

ZBYT KRÓTKIE PODLEWANIE

Jeśli liście opadają i więdną, a gleba wydaje się sucha, oznacza to, że rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wody. Zwiększ częstotliwość i czas trwania wody.

Uwaga, w tym przypadku należy również sprawdzić poprawność działania systemu nawadniania.

 

Dlaczego niektóre rośliny wysychają, a inne otrzymują wodę?

Zwykle w górnym rzędzie kieszeni wykonana jest linia irygacyjna. Zauważ, że każda dolna fałda kieszeni staje się wilgotna podczas podlewania. Dlatego wymagane jest, aby każda roślina włożona do kieszeni dotykała samego jej dna.

Również, jeśli użyjesz dużo torfu do swoich nasadzeń, gleba, gdy wyschnie stanie się hydrofobowa, co oznacza, że ​​będzie odpychać wodę.

Aby zapobiec wysychaniu roślin:

 • Sprawdź, czy każda roślina jest ciasno włożona do kieszeni.
 • Upewnij się, że owinięta roślina dotyka dolnego zagięcia każdej kieszeni.
 • Jeśli gleba przy roślinie wyschnie na tyle, że nie będzie chłonąć wody, wyjmij ją i potrzymaj w wodzie do czasu gleby rozpadnie się na tyle, aby wchłonąć wilgoć.
 • Nawadnianie należy uruchamiać częściej i na krótsze okresy, aby zapewnić prawidłowy przepływ wilgoci w całym systemie.
 • Niekiedy dla prawidłowego nawodnienia wystarczy zamienić suchą roślinę na mokrą znajdującą się w pobliżu.
 • Rekomendowane jest używanie gleby kompostowanej, która lepiej wchłania wodę.
 • Z czasem zwiększaj czas podlewania. Rośliny będą zużywać więcej wody, gdy będą większe.

 

Co jeśli woda kapie z przodu ogrodu?

Konstrukcja materiału prawie zawsze kieruje wodę z powrotem do systemu. Jeśli jednak kawałek filcu pomiędzy panelami odsunie się, woda może znaleźć ujście.

Filc odprowadza wodę, dzięki czemu wilgoć zawsze znajdzie się w najniższym punkcie, przez to każdy wystający element może spowodować przeciek.

Aby naprawić ten problem wystarczy uruchomić system nawadniania i przez obserwację zlokalizować, gdzie dochodzi do kapania.

Należy znaleźć źródło i wsunąć wszystkie wystające kawałki filcu. Zwykle są to rogi panelu lub dolna jego część. Upewnij się również, że dolna klapka górnego panelu jest schowana i za górną klapką panelu poniżej.

Czasami może zdarzyć się, że liść urośnie w taki sposób, że będzie kierował wodę na zewnątrz lub korzeń wyrośnie na zewnątrz. Wtedy wystarczy usunąć wszelkie podejrzane liście lub korzenie.

Krótki film o tym w jaki sposób układać filc – film

 

Dlaczego na powierzchni niekiedy pojawiają się białe osady?

Białe osady są powodowane przez wapno lub inne minerały w wodzie. Mogą być spowodowane również bardzo wysokim pH. W takich warunkach rośliny nie będą w stanie pobierać składników odżywczych. Aby rozwiązać ten problem, powinieneś rozważyć użycie filtra węglowego na bazie odwróconej osmozy w celu oczyszczenia źródła wody. Aby usunąć istniejące osady, użyj destylowanego białego octu w butelce z rozpylaczem, aby rozpuścić biały osad. Kwaśny ocet obniży również pH w twoim systemie.

Czasami osad mylony jest z pleśnią pojawiającą się na kieszeniach.

W przypadku pojawienia się nalotu warto rozważyć zastosowanie wentylatora dla wspomożenia ruchu powietrza w pomieszczeniu.

 

Co mogę zrobić, aby zapobiec grzybom?

Wilgoć, słabe oświetlenie, brak ruchu powietrza w pomieszczeniu oraz naturalny rozkład materiału roślinnego w kieszeniach stwarza doskonałe warunki do rozwoju grzybów i / lub pleśni na powierzchni filcu.

Aby powstrzymać rozwój grzyba na filcu, użyj w butelce z rozpylaczem bardzo lekkiego roztworu wybielacza. Dodaj około 1 łyżkę stołową wybielacza do litra wody. Następnie spryskaj dotknięte obszary. Wybielacz szybko się rozproszy i nie zaszkodzi roślinom. Wybielacz nie wpłynie na kolor filcu.

Wybielanie owijek to również dobry sposób na ich czyszczenie. W taki sposób można również wyczyścić używany panelu.

W przypadku pojawienia się nalotu warto rozważyć zastosowanie wentylatora dla wspomożenia ruchu powietrza w pomieszczeniu.

 

Co jeśli woda wypływa z rynny zbiorczej ogrodu?

Rynna zbiorcza służy do zbierania nadmiaru wody z podlewania ogrodu wertykalnego. Rynna najczęściej podłączona jest do rury kanalizacyjnej o przekroju fi 32 lub fi 50. W przypadku gdy woda zaczyna wypływać z rynny najprawdopodobniej spowodowane jest to zatkaniem odpływu.

W zależności od tego jak wykonana jest rynna lub jaki rodzaj rynny jest zastosowany, odpływ może zostać zatkany przez resztki roślinne, inne zabrudzenia lub przez korzenie roślin, które w miarę rozrastania się rośliny potrafią wrastać w odpływ kanalizacyjny.

 

 

Podziel się z nami swoimi problemami i rozwiązaniami związanymi z ogrodami wertykalnymi. My lubimy dzielić się naszymi sposobami.

Skontaktuj się z nami – pomożemy.

Zawsze skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub problemy. Chętnie pomożemy Ci w rozwiązaniu Twojego problemu. Pamiętaj, że zdjęcia z telefonu są również bardzo pomocne, dzięki nim możemy lepiej zrozumieć Twoją sytuację.