Możliwe problemy

Jak wyregulować czas nawadniania ogrodu?

Czas nawadniania zależny jest od miejsca, w którym znajduje się instalacja. Tak naprawdę odpowiednie dostosowanie czasu nawadniania polega na ciągłym testowaniu i obserwacji, przy podlewaniu roślin na zielonej ścianie. Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia strony o nawadnianiu ogrodów wertykalnych.

Co zrobić, gdy z przodu ogrodu kapie woda?

Najprawdopodobniej spowodowane jest to odsunięciem się kawałka filcu między panelami. Wtedy woda szuka ujścia. Aby naprawić ten problem, należy uruchomić nawadnianie i wyszukać miejsce, w którym dochodzi do kapania. Po znalezieniu tego miejsca należy wsunąć wszystkie wystające kawałki filcu (najczęściej to rogi panelu lub jego dolna część).

Bywa, że liść urośnie w taki sposób, że skieruje wodę na zewnątrz. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy korzeń wyrasta na zewnątrz. Aby zapobiec kapaniu wody, należy usunąć zidentyfikowane liście i korzenie.

Dowiedz się jak układać filc.

Dlaczego na filcu czasem pojawiają się białe osady?

Białe osady są powodowane przez wapno, inne materiały w wodzie, lub przez bardzo wysokie pH. Aby usunąć powstające osady, należy użyć destylowanego białego octu w butelce z rozpylaczem. To powinno rozpuścić osad. Zobacz jak wyczyścić filc z białego osadu.

Co gdy woda wypływa z rynny zbiorczej ogrodu?

Jeśli taka sytuacja ma miejsce, najprawdopodobniej spowodowane jest to zatkaniem odpływu. Odpływ może zostać zatkany przykładowo przez resztki roślinne, czy inne zabrudzenia, ale także przez korzenie roślin, które w procesie rozrastania się rośliny, mogą wrastać w odpływ kanalizacyjny.

Dlaczego ogród z otwartym obiegiem wody się nie podlewa?

Potencjalne przyczyny niepodlewania się ogrodu to:

 • Brak wody w sieci – należy sprawdzić główny zawór wody
 • Brak wody w systemie nawadniania ogrodu wertykalnego – należy sprawdzić zawór wody przy sterowaniu
 • Brak zasilania elektrycznego do sterownika – wtyczka może nie być poprawnie włożona do gniazda. Jeśli jest to należy sprawdzić, czy w gniazdku znajduje się prąd. Jeżeli występuje brak zasilania w sterowniku ORBIT, to widnieje na nim napis NO/AC.
 • Wyłączony sterownik do nawadniania – należy sprawdzić czy sterownik jest w pozycji AUTO
 • Zapchane kroplowniki – należy włączyć system nawadniania ręcznie i sprawdzić, czy kroplowniki działają prawidłowo

Dlaczego ogród z zamkniętym obiegiem wody (ze zbiornikiem) się nie podlewa?

Potencjalne przyczyny braku podlewania ogrodu ze zbiornikiem:

 • Uszkodzenie pompy – istnieje możliwość jej uszkodzenia, gdy w zbiorniku nie ma wody lub w przypadku pompowania zabrudzonej wody. Należy wypiąć pompę ze sterownika i podłączyć bezpośrednio do gniazdka, aby sprawdzić, czy działa.
 • Brak wody w zbiorniku – należy sprawdzić ilość wody w zbiorniku. Powinien on być uzupełniany wodą do pełna przynajmniej raz w tygodniu. Pompa zawsze powinna być zakryta wodą.
 • Zanieczyszczony zbiornik na wodę – należy sprawdzić czystość zbiornika i poprawność działania pompy
 • Przestawiony sterownik – należy sprawdzić ustawienia sterownika
 • Zapchane kroplowniki – należy włączyć system nawadniania ręcznie i sprawdzić, czy kroplowniki działają prawidłowo

Dlaczego niektóre rośliny wysychają, a inne otrzymują wodę?

Linia nawadniająca z kroplownikami zwykle wykonana jest w górnym rzędzie. Każda dolna część kieszeni staje się wilgotna podczas podlewania. Dlatego wymagane jest, aby roślina włożona do kieszeni dotykała jej dna.

Co należy zrobić, by zapobiec wysychaniu roślin:

 • Sprawdzić każdą roślinę pod kątem ciasnego włożenia jej do kieszeni
 • Upewnić się, że każda roślina dotyka dolnego zagięcia każdej kieszeni
 • Uruchamiać nawadnianie częściej, ale na krótsze okresy
 • Zamienić miejscami roślinę mokrą i suchą
 • Używać gleby kompostowanej (lepiej wchłania wodę)

Na tej stronie zostały zawarte najważniejsze porady na możliwe problemy związane z ogrodem wertykalnym. Więcej przydatnych informacji znajduje się na naszej stronie głównej, w sekcji możliwych problemów. W tamtym miejscu wszystkie zagadnienia zostały opisane bardziej szczegółowo.