Oświetlenie

NATURALNE ŚWIATŁO WEWNĄTRZ

Jasne światło wpadające przez rząd okien jest ulubionym miejscem dla roślin tropikalnych. Rośliny sięgną po światło i ustawią swoje liście względem źródła.

Bezpośrednie światło może jednak niekiedy spowodować oparzenia, ale na pewno będzie skuteczne, jeśli zostanie ograniczone do kilku godzin dziennie.

Niestety często w sezonie zimowym okazuje się, że naturalne światło w pomieszczeniu nie jest wystarczające. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem, aby zasilić rośliny jest światło sztuczne.

 

OŚWIETLENIE WEWNĘTRZNE LED

Bez jasnych okien istniejące oświetlenie w pomieszczeniu zapewnia tylko minimalne oświetlenie dla rosnących roślin, dlatego warto dodać dodatkowe lampy. Żarówki metahalogenowe emitują szerokie spektrum światła niestety po wprowadzeniu technologii LED są już bardzo rzadko wykorzystywane.

Ze względu na fakt, iż stosowane oświetlenie powinno przynajmniej w małym stopniu rekompensować braki słońca, przyjmuje się, że minimalna ilość światła skierowanego na ogród wertykalny powinna być nie mniejsza niż 800 lux na każdy m2 ogrodu wertykalnego.  Oświetlenie LED użyte do doświetlania roślin powinno zawierać odpowiednie spectrum wspomagające roślinę w procesie fotosyntezy. Najczęściej lampy o barwie 4000 K oraz Ra nie mniejszym niż 90 oraz strumieniu światła ok 4000 lumenów jest wystarczające do doświetlania ogrodu wertykalnego i przy układzie każdy mb szerokości zielonej ściany (przy wysokości do ok 300 cm) powinny dostatecznie doświetlić ogród. W takiej sytuacji należy je powiesić w odległości ok 120 – 170 cm od zielonej ściany.

Oczywiście najlepiej skontaktować się z firmą sprzedającą oświetlenie w celu skonsultowania projektu. Przy zakupie firmy chętnie pomagają w dobraniu odpowiedniej ilości lamp oraz w zaplanowaniu optymalnego układu.

Rekomendujemy, aby oświetlenie podłączać do włącznika czasowego. Zapobiegnie to sytuacji, w której nasze rośliny nie dostaną wystarczającej ilości światła. Może to znacznie odbić się na ich kondycji.

Ogród powinien doświetlać się ok 6-18 h dziennie, w zależności od warunków otoczenia oraz pory roku.