Oświetlenie

Naturalne światło we wnętrzach

Stwierdza się, że światło naturalne, jest najlepszym do oświetlania zielonych ścian. Jest ono bardzo jasne i rozproszone, a co więcej powoduje kierowanie się ku niemu roślin na ogrodzie wertykalnym. Te tworzą więc kompozycję skierowane ku źródle światła naturalnego. Jednak doświetlanie roślin we wnętrzu tylko za pomocą światła naturalnego z reguły nie jest wystarczające. Potrzebne jest światło sztuczne. 

Z tego powodu montując ogród wertykalny istnieje potrzeba zainstalowania lamp doświetlających rośliny na zielonej ścianie. Ważne jest to, by światło z lamp było jak najbardziej podobne do światła naturalnego.

 

Zielona ściana – Oświetlenie LED we wnętrzu

Zostało już ustalone, że do oświetlania ogrodu wertykalnego warto dodać lampy doświetlające. Takie będą w małym stopniu zastępować światło słoneczne. By oświetlenie było wystarczające, to najmniejsza ilość światła skierowanego na rośliny w ogrodzie powinna wynosić minimalnie 800 lux na każdy m2 żywej ściany. Takie oświetlenie powinno zostać wyposażone w spectrum wspomagające roślinę w przeprowadzaniu procesu fotosyntezy. Przyjmuje się, że lampy o barwie 4000 K, Ra minimum 90 i o strumieniu światła 4000 lumenów, będą odpowiednie do oświetlania zielonej ściany.

Istotna jest także odległość zamontowanych lamp od ogrodu. Powinny znajdować się one w takim miejscu, by natężenie światła było odpowiednie do zakładanego. Z reguły montaż lamp odbywa się w odległości 120-170 centymetrów od zielonej ściany. Istnieje możliwość montażu lamp na szynie, suficie lub na ścianie.

 

Czas doświetlania ogrodu wertykalnego

Ściana z roślin powinna być doświetlana od 3 do 18 godzin dziennie. Szczegółowy czas zależy od pory roku oraz od warunków otoczenia. Aby go ustalić, należy prowadzić obserwacje i dostosowywać czas naświetlania. Jesteśmy zwolennikami podłączania oświetlenia do włącznika czasowego. Zapobiegnie to sytuacji, kiedy rośliny dostaną za mało lub za dużo światła.

Na tej stronie zostały zawarte najważniejsze informacje dotyczące oświetlania ogrodu wertykalnego. Więcej przydatnych informacji znajduje się na naszej stronie głównej i sekcji dedykowanej oświetleniu ogrodów wertykalnych.