Instrukcje – jak zaplanować przyłącza wodne i elektryczne do ogrodu wertykalnego.

  1. Zaplanuj ogród wertykalny

Obmierz ścianę na której ma powstać ogród wertykalny. Zaplanuj na niej ogród wertykalny określając jej wysokość i szerokość. Panele Vertical Planter nie ograniczają Cię w planowaniu wymiarów. Możesz je dowolnie docinać lub zamówić je na wymiar. 

  1. Określ warunki na ścianie

Sprawdź z czego wykonana jest ściana na której ma wisieć ogród wertykalny. Waga 1 m2 ogrodu wertykalnego to ok 25 kg po podlaniu roślin. Zastanów się w jaki sposób chcesz powiesić ogród. Sprawdź możliwość doprowadzenia i odprowadzenia wody.

  1. Ściana mobilna ( z zamkniętym obiegiem wody ).

Gdy nośność ściany nie jest wystarczająca lub nie można sprostać wymaganiom wodnym, możemy zastosować ogród wertykalny z zamkniętym obiegiem wody. Można wykonać go w wersji mobilnej (przestawnej). Może stać praktycznie wszędzie. Przy roślinach znajduje się zbiornik z wodą w którym umieszczona jest pompa. W zaplanowanych godzinach pompa załącza się i pompuje wodę na ścianę. Woda krąży w obiegu zamkniętym i po zasileniu roślin wraca do zbiornika. Niewielki sterownik (10 cm x 10 cm ) uruchamiający nawadnianie podłączony jest do gniazdka. Gniazdko powinniśmy zaplanować w okolicach umiejscowienia ogrodu. Przewód elektryczny zasilający mobilny ogród wertykalny ma 4,5 m.

  1. Ogród wertykalny z otwartym obiegiem wody. Zasilany z wodociągu.

Jeżeli jest możliwość doprowadzenia wody i wykonania odpływu do kanalizacji wykonujemy ogród wertykalny z obiegiem otwartym wody. Woda do ogrodu wertykalnego powinna być doprowadzona w granicach światła zielonej ściany. Wskazane jest aby doprowadzenie wykonane jak najbliżej środka planowanej ściany. Należy je zakończyć złączką do której podłączymy system podlewania zielonej ściany .

Odprowadzenie wody do kanalizacji powinno zostać wykonane tuż pod dolną rynną zbiorczą ogrodu wertykalnego. Możliwości wykonania odprowadzenia w następnych wpisach.

Średnice rur oraz zastosowane zakończenia, doprowadzenia i odprowadzenia wody mogą być różne w zależności od potrzeb wodnych.

  1. Zaplanuj oświetlenie ogrodu wertykalnego.

Jeżeli w planowanej przestrzeni nie ma wystarczającej ilości światła powinniśmy zaplanować dodatkowe oświetlenie wspomagające fotosyntezę roślin. Najczęściej oprawy oddalone są od ogrodu wertykalnego pomiędzy 100 a 170 cm. Do doświetlania zielonej ściany powinniśmy zastosować światło o barwie białej jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Przy wyborze oświetlenia (ilość opraw i typ zastosowanego światła) zachęcamy do kontaktu ze specjalistą gdyż oświetlenie powinno być dobrane do warunków panujących w pomieszczeniu.

  1. Zaplanuj miejsce na sterowanie.

W najbliższej przestrzeni ogrodu wertykalnego powinniśmy zaplanować miejsce gdzie umiejscowione będzie sterowanie do ogrodu wertykalnego. Skrzynka sterująca nie musi być w tym samym pomieszczeniu co ogród wertykalny. Możemy powiesić ją w np. łazience lub kuchni. Wielkość sterowania zależna jest od wielkość ściany.

Wodę należy doprowadzić do miejsca gdzie ma być zamontowane sterowanie. Dopiero z tego miejsca wykonujemy przyłącze za zieloną ścianę.

Należy pamiętać aby oprócz wody w miejscu przeznaczonym na sterowanie zainstalować gniazdko elektryczne do zasilania sterownika.

  1. Wykonaj ogród wertykalny wg. instrukcji.

Zbuduj sam lub zleć wykonanie zielonej ściany. Ciesz się pięknym ogrodem wertykalnym przez wiele lat.

Uwaga:

Każdy ogród wertykalny jest inny. Możesz wykorzystać inne, swoje rozwiązania. W przypadku wątpliwości zachęcamy do konsultacji ze specjalistą. Jeżeli planujesz zlecenie wykonania ogrodu wertykalnego skonsultuj oświetlenie, końcówki do podłączeń oraz przekroje rur.

0 komentarzy

Wyślij komentarz