- Zaplanuj ogród wertykalny
Obmierz ścianę na której ma powstać ogród wertykalny. Zaplanuj na niej ogród wertykalny określając jej wysokość i szerokość. Panele Vertical Planter nie ograniczają Cię w planowaniu wymiarów. Możesz je dowolnie docinać lub zamówić je na wymiar.
- Określ warunki na ścianie
Sprawdź z czego wykonana jest ściana na której ma wisieć ogród wertykalny. Waga 1 m2 ogrodu wertykalnego to ok 25 kg po podlaniu roślin. Zastanów się w jaki sposób chcesz powiesić ogród. Sprawdź możliwość doprowadzenia i odprowadzenia wody.
- Ściana mobilna ( z zamkniętym obiegiem wody ).
Gdy nośność ściany nie jest wystarczająca lub nie można sprostać wymaganiom wodnym, możemy zastosować ogród wertykalny z zamkniętym obiegiem wody. Można wykonać go w wersji mobilnej (przestawnej). Może stać praktycznie wszędzie. Przy roślinach znajduje się zbiornik z wodą w którym umieszczona jest pompa. W zaplanowanych godzinach pompa załącza się i pompuje wodę na ścianę. Woda krąży w obiegu zamkniętym i po zasileniu roślin wraca do zbiornika. Niewielki sterownik (10 cm x 10 cm ) uruchamiający nawadnianie podłączony jest do gniazdka. Gniazdko powinniśmy zaplanować w okolicach umiejscowienia ogrodu. Przewód elektryczny zasilający mobilny ogród wertykalny ma 4,5 m.
- Ogród wertykalny z otwartym obiegiem wody. Zasilany z wodociągu.
Jeżeli jest możliwość doprowadzenia wody i wykonania odpływu do kanalizacji wykonujemy ogród wertykalny z obiegiem otwartym wody. Woda do ogrodu wertykalnego powinna być doprowadzona w granicach światła zielonej ściany. Wskazane jest aby doprowadzenie wykonane jak najbliżej środka planowanej ściany. Należy je zakończyć złączką do której podłączymy system podlewania zielonej ściany .
Odprowadzenie wody do kanalizacji powinno zostać wykonane tuż pod dolną rynną zbiorczą ogrodu wertykalnego. Możliwości wykonania odprowadzenia w następnych wpisach.
Średnice rur oraz zastosowane zakończenia, doprowadzenia i odprowadzenia wody mogą być różne w zależności od potrzeb wodnych.
- Zaplanuj oświetlenie ogrodu wertykalnego.
Jeżeli w planowanej przestrzeni nie ma wystarczającej ilości światła powinniśmy zaplanować dodatkowe oświetlenie wspomagające fotosyntezę roślin. Najczęściej oprawy oddalone są od ogrodu wertykalnego pomiędzy 100 a 170 cm. Do doświetlania zielonej ściany powinniśmy zastosować światło o barwie białej jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Przy wyborze oświetlenia (ilość opraw i typ zastosowanego światła) zachęcamy do kontaktu ze specjalistą gdyż oświetlenie powinno być dobrane do warunków panujących w pomieszczeniu.
- Zaplanuj miejsce na sterowanie.
W najbliższej przestrzeni ogrodu wertykalnego powinniśmy zaplanować miejsce gdzie umiejscowione będzie sterowanie do ogrodu wertykalnego. Skrzynka sterująca nie musi być w tym samym pomieszczeniu co ogród wertykalny. Możemy powiesić ją w np. łazience lub kuchni. Wielkość sterowania zależna jest od wielkość ściany.
Wodę należy doprowadzić do miejsca gdzie ma być zamontowane sterowanie. Dopiero z tego miejsca wykonujemy przyłącze za zieloną ścianę.
Należy pamiętać aby oprócz wody w miejscu przeznaczonym na sterowanie zainstalować gniazdko elektryczne do zasilania sterownika.
- Wykonaj ogród wertykalny wg. instrukcji.
Zbuduj sam lub zleć wykonanie zielonej ściany. Ciesz się pięknym ogrodem wertykalnym przez wiele lat.
Uwaga:
Każdy ogród wertykalny jest inny. Możesz wykorzystać inne, swoje rozwiązania. W przypadku wątpliwości zachęcamy do konsultacji ze specjalistą. Jeżeli planujesz zlecenie wykonania ogrodu wertykalnego skonsultuj oświetlenie, końcówki do podłączeń oraz przekroje rur.
0 komentarzy