Pytania i odpowiedzi

Co to jest żywa ściana?

Ogród wertykalny to metoda uprawy roślin na ścianach. Występujące w przyrodzie już od starożytności.

Jest to pionowo zorientowane nasadzenie roślin o dużej gęstości w celu budowania gęstych ekosystemów, które wspierają życie wegetatywne.

 

Jak działa ogród wertykalny?

Woda przepływając przez pionową powierzchnię odżywia korzenie i utrzymuje rośliny przy życiu.

 

Jakie rośliny można uprawiać w ogrodzie wertykalnym?

Większość roślin można uprawiać w ogrodzie wertykalnym.  Jednak nie wszystkie mogą przetrwać jednakowo długi okres czasu. Należy zapewnić im odpowiednie światło, wodę i składniki odżywcze.

 

Ile kosztują pionowe donice ogrodowe?

System Vertical Planter kosztuje ok 1100 zł brutto za m2. Dodatkowo rośliny oraz sama instalacja z dodatkami mogą wahać się od 240 zł brutto do 1500 zł za m2, w zależności od rodzaju roślin i tego w jaki sposób montowany jest system. Inne czynniki wpływające na cenę to np.  dostęp do instalacji lub wysokość ogrodu.  Jeśli jednak żywa ściana jest bardzo prosta i obsadzona będzie małymi roślinami, może być bardzo przystępna cenowo.

 

Jak podlewać ogród wertykalny?

Woda jest dostarczana od górnego rzędu kieszeni. Przesiąka przez filc w tylnej części panlu do dolnych roślin.

 

Jak często podlewam ogród wertykalny?

Częstotliwość nawadniania zależy od rodzaju roślin, ich potrzeb wodnych oraz środowiska w jakim się znajdują.  Podlewanie dokładniej opisane jest w części nawadnianie.

 

Czy możesz uprawiać żywe ściany w pomieszczeniach?

Oczywiście że zielone ściany można wykonywać w pomieszczeniach.  Należy wtedy przewidzieć odpowiedni sposób nawadniania roślin wg opisanych w części dotyczącej wytycznych do wykonania przyłączy – link.

 

Czy rośliny filtrują powietrze?

NASA prowadzi badania na tematy związane z roślinnością. Badania pokazały, jakie rośliny najlepiej filtrują toksyny z powietrza.

My zwykle w pierwszej kolejności rekomendujemy rośliny najlepiej wpływające na wnętrze.

 

Czy na żywej ścianie można wyeksponować kwitnące kwiaty?

Niestety nie wszystkie rośliny powtarzają kwitnienie na ogrodach wertykalnych. Rekomendujemy eksperymentowanie w tym zakresie.  Okazuje się że kwiaty cięte umieszczone w kieszeniach mogą wchłaniać wilgoć i zachowywać się jak w wazonie.

 

Jak długo wytrzyma żywa ściana?

OGRODY WERTYKALNE są trwałe i mogą być używane przez wiele lat oczywiście jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Bez pielęgnacji rośliny na zielonej ścianie mogą być do wymiany już nawet po 2, 3 latach, jednak gdy są dobrze prowadzone  będą żyły w dobrej kondycji bardzo długo.

Same panele można czyścić i ponownie wykorzystywać do nasadzeń sezonowych. Filc z tworzywa sztucznego jest bardzo trwały i odporny na działanie promieni UV oraz uszkodzenia.

Na naszym kanale You Tube znajdziecie samouczek jakie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać aby ogród wertykalny służył wiele lat.

 

Czy ptaki mogą rozrywać materiał Vertical planter gdy znajduje się na zewnątrz?

Generalnie nie stanowi to problemu.  Duże ściany zewnętrzne obsadzone rodzimymi gatunkami mogą jednak przyciągać dzikie ptactwo, które sezonowo żeruje na roślinach. Żywe ściany mogą również stanowić ostoję dla ptaków na obszarach miejskich.

 

Czy zielone ściany tworzą wilgoć?

Żywe ściany mogą zapewnić odpowiednią ilość wilgoci w otoczeniu, szczególnie w pobliżu samych roślin. Nadmierna wilgotność nie nie jest problemem.

 

Czy zielonych ścianach pojawia się pleśń?

Materiał odprowadza wodę tylną powierzchnią i wysycha między cyklami podlewania.  Zapobiega to rozwojowi pleśni.

Zdarza się w miejscach, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza, niska temperatura oraz słaba cyrkulacja powietrza pojawia się osad. Należy wtedy wpłynąć na warunki panujące w otoczeniu ściany i problem minie.

 

Jak daleko rośliny będą wystawać z ogrodu wertykalnego?

Średnio rośliny wystają pomiędzy 10 a 70 cm od systemu ogrodu wertykalnego. Zależne jest to od zastosowanego gatunku. Sam system jest bardzo kompaktowy i z dylatacja powietrza zajmuje tylko 7 cm.

Czy mogę uprawiać warzywa na żywych ścianach?

Z odpowiednim światłem, substancjami odżywczymi i wodą. Warzywa i zioła można uprawiać na ogrodach wertykalnych.

 

Jak często powinienem nawozić ogród wertykalny?

Dodanie nawozów to świetny sposób, aby rośliny wyglądały jak najlepiej. Jednak zbyt obfite dodawanie ilości nie jest dobre dla roślin. Zasadniczo należy stosować bardzo małe ilości nawozu w miarę często.

Kiedy dodajesz nowe rośliny, dodaj również granulki nawozu długodziałającego. Dzięki temu rośliny będą karmić się przez okres ok 6  do 12 miesięcy. Z ponownym, regularnym nawożeniem najlepiej jest zaczekać, aż rośliny zaczną wyglądać na trochę bledsze.

Jak mogę nawozić moją żywą ścianę?

W przypadku zielonych ścian preferowane jest lekkie a częstsze nawożenie. Zalecamy stosowanie nawozów organicznych. Nawóz można dawkować dolistnie, dodając nawozy długodziałające w górnej części ściany pod kroplownikami lub stosując dozownik w systemie nawadniającym.

 

Ile światła potrzebuje żywa ściana?

Rośliny domowe są zwykle uprawiane w pomieszczeniach o słabym oświetleniu. Wszystkie rośliny potrzebują odpowiedniego światła, aby się rozwijać, jednak niektóre rośliny mogą palić się w bezpośrednim świetle słonecznym. Wybór odpowiednich roślin, odpowiedniego oświetlenia oraz dostosowanie czasu doświetlania ma kluczowe znaczenie dla sukcesu w każdym ogrodzie. Rekomendujemy, aby ilość świata skierowanego na ogród wertykalny nie była mniejsza niż 800 lux ale nie przekraczała 2000 lux na m2. Należy ustalać to w zależności od typu oświetlenia oraz gatunku roślin.

Więcej o oświetleniu znajduje się w zakładce Oświetlenie.

Gdzie mogę zdobyć rośliny na moją zieloną ścianę?

Możesz znaleźć rośliny w lokalnym centrum ogrodniczym lub szkółce roślin. Wiele firm oferuje sprzedaż roślin online.

Jak przymocować żywą ścianę?

Panele Vertical Planter najlepiej zawiesić na profilu aluminiowym, drewnianej łacie lub za pomocą innego materiału, który pozwoli aby pomiędzy ścianą, na której będzie wisiał ogród wertykalny a panelem powstała dylatacja powietrzna. Sposób montaż w dużej mierze zależy od miejsca montażu oraz własnej wyobraźni. Można powiesić je również na górnym filcu lub haczykach.

 

Czy muszę zatrudniać architekta, aby zaprojektował żywą ścianę?

Architekci powinni projektować ogrody w które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Mniejsze projekty domowe mogą być łatwo instalowane przez każdego. Gdy panele są zawieszone na haczykach lub filcu, nie są one uważane za stałe elementy, często pomaga to aby uniknąć prawnego zezwolenia.

Jak znaleźć instalatora do wykonania zielonej ściany?

Wielu architektów krajobrazu pracuje teraz z zielonymi ścianami. Skontaktuj się z nami, a my sprawdzimy naszą bazę klientów pod kątem ewentualnego instalatora w Twojej okolicy. Nasz system jest tak łatwy do wdrożenia, że ​​możesz również połączyć nas ze swoimi kontaktami w zakresie ogrodnictwa, a my pomożemy im dowiedzieć się, jak wykonać Twój ogród wertykalny. Dzięki naszej pomocy możesz wykonać zieloną ścianę także i sam.

Ile waży żywa ściana?

Bez obsadzenia ogród wertykalny waży ok 7 kg. Po obsadzeniu i podlaniu wodą waga dochodzi do 25 kg na m2.

Czy mogę posadzić żywą ścianę na zakrzywionych kolumnach?

Tak. Panele są dostępne w wielu rozmiarach, które można montować w różnych kształtach. Można zamówić panel o indywidualnym wymiarze lub na cieńszej elastycznej płycie. Skontaktuj się z nami w sprawie swojego projektu.

 

A jeśli w mojej żywej ścianie umrze roślina?

Vertical Planter są przeznaczone do łatwego usuwania i wymiany istniejących roślin. Po prostu usuń owiniętą roślinę i zastąp ją świeżym materiałem roślinnym jak na załączonym filmie instruktażowym.

 

Czy żywe ściany mogą tolerować mrozy?

Panele są wykonane z tworzyw sztucznych PET, które mogą wytrzymać temperatury poniżej zera.

Czy słońce zaszkodzi tkaninie?

Panel wykonany jest z materiału syntetycznego odpornego na wysokie temperatury promieniowanie UV. Liście roślin dodatkowo chronią materiał przed działaniem promieni słonecznych.

Czy żywe ściany można przesuwać?

Większość ścian montuje się na ścianach i aby zmienić ich miejsce należy je zdemontować i ponownie zamontować. Do przesuwania idealnie nadają się ściany wertykalne mobilne.

Czy możesz przenosić lub przestawiać rośliny w żywych ścianach?

Tak. Rośliny można łatwo przestawiać. Umożliwiają to owijki korzeniowe. Jeśli rośliny rosną od lat w panelach, korzenie mogą być dobrze umocowane, ale są one możliwe do usunięcia.

Zapoznaj się z naszym kanałem You Tube gdzie znajduje się film jak to wykonywać.

 

Czy ogrody wertykalne są odpowiednie do stosowania w pobliżu dzieci i zwierząt?

Same panele są nietoksyczne, pomimo iż są bardzo trwałe może zdarzać się, że zostaną uszkodzone przez zwierzęta. Wybieraj tylko rośliny bezpieczne dla zdrowia.

Gdzie mogę znaleźć pomysły na obsadzenie zielonych ścian?

Aby znaleźć pomysły na sadzenie zapoznaj się z naszą stroną, kanałem YouTube, Facebookiem, Pinterestem i stronami na Instagramie,

Czy różni się ogród wykonany z materiałów filcowych od tych wykonanych z tworzyw sztucznych lub stalowych modułów.? 

Rozwiązania bazujące na tzw. materiałach filcowych pozwalają na stworzenie dla rośliny unikatowego środowiska, w którym roślina może swobodnie się rozwijać i funkcjonować przez długie lata. Jednym z celów Patrica Blancka, twórcy ogrodów wertykalnych, było stworzenie dla roślin środowiska jak najbardziej zbliżonego do ich naturalnego siedliska. Nie jest to oczywiście w 100% możliwe, aczkolwiek filc, jako podstawa do rozwoju korzeni ( pełniący funkcję podłoża ) nadaje się do tego celu najlepiej.

Świadczyć o tym mogą największe i najdłużej funkcjonujące realizacje zielonych ścian na świecie. Większość z nich wykonywana jest na tzw. rozwiązaniach filcowych lub kieszeniowych.

W przeciwieństwie do plastiku materiały filcowe pozwalają roślinie na swobodne rozrastanie się przez wiele lat, korzenie mogą oddychać i bez przeszkód znajdować nowe miejsce do rozrostu. Eliminuje to konieczność przesadzania roślin po osiągnięciu zbyt dużych rozmiarów jak to może mieć miejsce np. w doniczce. Najczęściej w rozwiązaniach filcowych znajduje się niewielka ilość gleby, która również oddycha i nie ulega nadmiernemu zalewaniu.