Pytania i odpowiedzi

Co to jest żywa ściana?

Innymi słowy jest to ogród wertykalny; metoda uprawy roślin na ścianie. To pionowe, gęste nasadzenie roślin, w celu budowania bogatych w gatunki kwiatów ekosystemów.

W jaki sposób działa ogród wertykalny?

Woda spływa grawitacyjnie z góry przez pionową powierzchnię, odżywiając korzenie i utrzymując rośliny przy życiu.

Jakie rośliny można uprawiać w ogrodzie wertykalnym?

Na zielonej ścianie można uprawiać większość roślin. Ciężko jednak stwierdzić, czy każda z nich przetrwa jednakowo długo. Do wzrostu wybranych roślin należy zapewnić odpowiednie oświetlenie, a także wodę i składniki odżywcze.

Ile kosztuje system do montażu ogrodu wertykalnego?

System Vertical Planter PlantaUp kosztuje około 1100 zł brutto za metr kwadratowy. Poza kosztem panelu, należy także doliczyć wartość roślin oraz instalacji z dodatkami. Te mogą wynieść od 240 do 1500 zł brutto za metr kwadratowy. Wahania ceny zależą od rodzaju roślin, sposobu montażu systemu, czy dostępu do instalacji i wysokości ogrodu.

Wybór prostej konstrukcji ogrodu wertykalnego i obsadzenie jej małymi roślinami, może się okazać bardzo przystępne cenowo.

Jak podlewać ogród wertykalny?

Nawadnianie zielonej ściany jest częściowo zautomatyzowane. Co określony przez użytkownika okres czasu, woda dostarczana jest do górnego rzędu roślin. Następnie spływa ona grawitacyjne w dół, przesiąkając przez filc w tylnej części panelu.

Jak często podlewać ogród wertykalny?

Częstotliwość nawadniania zielonej ściany zależy od rodzaju roślin, które na niej rosną. Posiadają one swoje potrzeby wodne, zależne między innymi od środowiska w jakim się znajdują. Więcej informacji na temat podlewania znajduje się w części przeznaczonej nawadnianiu ogrodów wertykalnych. 

Czy można montować ogród wertykalny w pomieszczeniu?

Tak, można montować zielone ściany we wnętrzach. W takim przypadku należy zapewnić odpowiedni sposób nawadniania pionowego ogrodu z żywymi roślinami.

Czy rośliny w ogrodzie wertykalnym filtrują powietrze?

Badania prowadzone przez NASA pokazują, które rośliny najlepiej filtrują toksyny z powietrza.

My zwykle w pierwszej kolejności rekomendujemy rośliny wpływające na wnętrze jak najbardziej pozytywnie.

Czy w ogrodzie wertykalnym można wyeksponować kwitnące kwiaty?

Nie wszystkie rośliny na zielonych ścianach powtarzają kwitnienie. Faktem jest, że niektóre kwiaty cięte umieszczone w kieszeniach, mogą wchłaniać wilgoć i zachowywać się jak w wazonie; rekomendujemy eksperymentowanie w tym zakresie.

Jak długo żyje ogród wertykalny?

Zielone ściany są trwałe i mogą się rozwijać przez wiele lat. Zależy to między innymi od odpowiednej, okresowej pielęgnacji. Bez niej rośliny na żywej ściany mogą wymagać wymiany już po 2/3 latach. Jednak jeśli są dobrze pielęgnowane, to będą żyły w dobrej kondycji przez długi czas.

Panele Vertical Planter PlantaUp można czyścić i ponownie wykorzystywać do sezonowych nasadzeń. Filc z tworzywa sztucznego jest niezwykle trwały oraz odporny na działanie promieni UV, a także uszkodzenia.

Czy ptaki mogą rozrywać filc na zewnętrznych panelach Vertical Planter PlantaUp?

Z reguły nie jest to problemem, jednakże duże zewnętrzne ogrody wertykalne obsadzone rodzimymi gatunkami mogą przyciągać dzikie ptactwo, które sezonowo żeruje na roślinach. Żywe ściany mogą być ostoją dla ptaków na obszarach miejskich.

Czy ogrody wertykalne tworzą nadmierną ilość wilgoci?

Zielone ściany są w stanie zapewnić odpowiednią ilość wilgoci w swoim otoczeniu, szczególnie w pobliżu samych roślin. Żywe ściany nie tworzą nadmiernej ilości wilgoci.

Czy w ogrodzie wertykalnym pojawia się pleśń?

Woda z nawadniania jest odprowadzana tylną powierzchnią filcu, który wysycha między cyklami podlewania. Skutecznie zapobiega to powstawaniu pleśni.

Biały osad może pojawić się w miejscach, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza, niska temperatura oraz słaba cyrkulacja powietrza. Należy wtedy dostosować warunki panujące w otoczeniu ściany.

Na jaką odległość wystają rośliny z ogrodu wertykalnego?

Najczęściej rośliny wystają na odległość pomiędzy 10 a 70 centymetrów od paneli zielonej ściany. To zależy od gatunku zasadzonej rośliny. Sam system jest kompaktowy i z dylatacją powietrza zajmuje 7 centymetrów.

Czy w ogrodzie wertykalnym można uprawiać warzywa?

Warzywa i zioła można z powodzeniem uprawiać na zielonej ścianie. Należy pamiętać o ich odpowiednym doświetleniu, a także dostarczaniu im wody i substancji odżywczych.

Jak często nawozić ogród wertykalny?

Powinno się stosować bardzo małe ilości nawozu w miarę często. Należy pamiętać, że zbyt obfite nawożenie roślin nie jest dobre dla roślin.

Przy sadzeniu nowych roślin warto dodać granulki nawozu długodziałającego. To pozwoli na karmienie się nim przez rośliny na okres około 6-12 miesięcy. Z ponownym, regularnym nawożeniem należy zaczekać, aż rośliny staną się wizualnie nieco bledsze.

Jaka ilość światła jest potrzebna ogrodowi wertykalnemu?

Każda z roślin potrzebuje odpowiedniego światła, aby się rozwijać. Niektóre z nich mogą się spalić w świetle słonecznym. Zalecamy, aby minimalna ilość światła skierowanego na zieloną ścianę była nie mniejsza niż 800 lux i tym samym nie przekraczała 2000 lux na metr kwadratowy. Należy ustalić to w zależności od typu oświetlenia oraz gatunku roślin. Więcej na temat doświetlania znajduje się w części o oświetleniu ogrodu wertykalnego.

Gdzie zakupić rośliny do ogrodu wertykalnego?

Rośliny na zieloną ścianę można kupić w lokalnym centrum ogrodniczym lub w szkółce roślin. 

Jak zamontować ogród wertykalny na ścianie?

Panele Vertical Planter PlantaUp najlepiej zawiesić na profilu aluminiowym. To materiał, który będzie separował ścianę od paneli z roślinami i stworzy przestrzeń na dylatację powietrza. Sposób montażu zależy od miejsca przeznaczonego na zieloną ścianę. Żywą ścianę można wieszać również na górnym filcu oraz haczykach.

Czy do zaprojektowania ogrodu wertykalnego potrzeba architekta?

Architekci projektują ogrody, które wymagają pozwolenia na budowę. Mniejsze instalacje, takie jak ogród wertykalny zawieszony na haczykach lub filcu, mogą być instalowane przez każdego, ponieważ nie są one uznawane za elementy stałe.

Ile waży zielona ściana?

Ogród wertykalny bez obsadzeń waży około 7kg. Po obsadzeniu paneli i podlaniu roślin wodą, waga oscyluje w granicach 25kg na metr kwadratowy.

Czy można zamontować ogród wertykalny na zakrzywionych kolumnach?

Tak. Dostępne w kilku rozmiarach panele Vertical Planter PlantaUp można montować w różnych kształtach. Możliwe jest także indywidualne dostosowanie wymiaru bądź zastosowanie cieńszej, elastyczniejszej płyty. 

Co jeśli w ogrodzie wertykalnym umrze roślina?

Panele Vertical Planter PlantaUp są przystosowane do łatwego usuwania i wymiany roślin. Wystarczy usunąć owiniętą roślinę i zastąpić ją kolejną, świeżo owiniętą i nawożoną. Polecamy obejrzeć nasz film instruktażowy na temat obsadzania ogrodu wertykalnego.

Czy ogród wertykalny toleruje mrozy?

Panele Vertical Planter PlantaUp są wykonane z tworzywa sztucznego PET, który może wytrzymać temperatury poniżej zera stopni.

Czy słońce szkodzi tkaninie na panelu Vertical Planter PlantaUp?

Panel Vertical Planter PlantaUp wykonany jest z syntetycznego materiału, który jest odporny na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Dodatkowo, liście chronią filc przed działaniem promieni słonecznych, zasłaniając panele.

Czy zielone ściany można przesuwać?

Większość ogrodów montowanych jest na ścianie. Aby je przenieść, należy zdemontować całą instalację i przenieść je w inne miejsce, pamiętając o przyłączach do nawadniania. Jednak mobilne ogrody wertykalne świetnie nadają się do przemieszczania.

Czy można przenosić i zamieniać rośliny w ogrodzie wertykalnym?

Rośliny na zielonej ścianie można z łatwością przestawiać i zamieniać. Jest to możliwe dzięki owijkom korzeniowym. Rośliny rosnące od kilku lat w tym samym miejscu na panelu mogą być dobrze przymocowane, ale jest możliwa ich relokacja. Polecamy nasz film instruktażowy na temat sadzenia i przenoszenia roślin w ogrodzie wertykalnym.

Czy ogrody wertykalne można montować w otoczeniu dzieci i zwierząt?

Panele są nietoksyczne. Są trwałą konstrukcją, ale mogą zostać uszkodzone przez zwierzęta. Aby dbać o bezpieczeństwo dzieci, należy wybierać jedynie bezpieczne dla zdrowia rośliny.

Czy ogród wertykalny wykonany z materiałów filcowych różni się od tych wykonanych z tworzyw sztucznych bądź stalowych modułów?

Używanie materiałów filcowych do tworzenia ogrodów wertykalnych powoduje powstawanie dla roślin korzystnych warunków do rozwoju. Filc, jako podstawa do rozwoju korzeni (emitujący podłoże), nadaje się do tego zdecydowanie lepiej od pozostałych rozwiązań.

Największe oraz najdłużej funkcjonujące realizacje zielonych ścian są wykonywane z użyciem materiałów filcowych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w przeciwieństwie do plastiku mogą one zapewnić roślinie warunki do swobodnego rozrastania się przez długie lata. Korzenie roślin mogą oddychać i rozrastać się w kieszeni bez konieczności przesadzania, tak jak ma to miejsce w doniczkach.

Czy w ogrodzie wertykalnym należy zmieniać glebę?

Radzimy, by nie zmieniać gleby w roślinach. System przez nas stosowany z biegiem czasu zaczyna działać jak system hydroponiczny. W momencie stosowania nawozów organicznych, możliwe jest utrzymanie aktywnej biologii gleby.

Jaki jest najlepszy sposób na obsadzenie zielonej ściany?

W celu obsadzenia ogrodu wertykalnego, można stosować rośliny z doniczek w odpowiednich rozmiarach. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór doniczek o średnicy około 12 centymetrów, ponieważ mniejsze rośliny lepiej przystosowują się do nowych warunków i szybciej rosną. Prezentujemy instrukcję obsadzania ogrodu wertykalnego żywymi roślinami.

Jaki jest najlepszy rodzaj nawozu dla zielonej ściany?

Rekomendowanymi nawozami są organiczne. Utrzymują one mikrobiologię przy życiu, a także zapobiegają gromadzeniu się chemicznych soli nawozowych, a te są niedobre dla roślin. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z nawozów o wysokiej zawartości NPK.

W jaki sposób nawozić zieloną ścianę?

Odpowiednim sposobem nawożenia może być ręczne dozowanie rozpuszczonego w wodzie nawozu. Sugerujemy wykorzystanie pałeczek oraz tabletek, które rozpuszczają się pod emiterami na górze. Najlepszym sposobem dozowania nawozów jest użycie dozownika. Razem z wodą dostarczy on nawóz do rośliny.