Serwis ogrodu wertykalnego

Jak długo żyje ogród wertykalny?

Pielęgnowane rośliny doniczkowe potrafią przeżyć w domach przez wiele lat. Odpowiednio zadbany ogród wertykalny również będzie miał żywotność jak rośliny doniczkowe.

Czy ogród wertykalny przeżyje bez serwisu?

Jeśli ogród ma stały dostęp do wody oraz odpowiednie zainstalowane światło, regularnie serwisowany ogród będzie nas cieszył przez wiele lat. Jeśli jednak serwis będzie wykonywany bardzo rzadko lub wcale, najczęściej po 3 – 4 latach będzie trzeba wymienić rośliny. Spowodowane jest to szybkim wzrostem roślin. Nieprzycinane na czas rośliny z czasem zaczynają przysłaniać się na wzajem co powoduje ich umieranie.

Jak długo trwa serwis ogrodu?

Najczęściej serwis nie jest zbyt wymagający i jednorazowo nie trwa on długo, aczkolwiek należy go wykonywać regularnie i to właśnie regularność stanowi o jego jakości. Im regularniej wykonujemy serwis ogrodu tym będzie trwał on krócej. Serwis małych ścian (2-8m2) można wykonać już od kilku do kilkunastu minut. Większe ściany wymagają często więcej czasu. Najdłużej trwa serwis wysokich ogrodów, często ze względu na konieczność rozstawiania rusztowania.

Jak często wykonywać serwis ogrodu wertykalnego?

Ogród wertykalny powinien być serwisowany regularnie. Najczęściej wykonuje się go raz w miesiącu. Oczywiście każdą zieloną ścianę należy obserwować i jeśli stwierdzimy, że coś jest nie tak należy serwis wykonać częściej. Należy rozsądnie oceniać sytuację.

Czy samemu mogę wykonać profesjonalny serwis ogrodu wertykalnego?

Oczywiście, przy odrobine chęci i po odpowiednim przeszkoleniu każdy jest w stanie wykonać serwis ogrodu wertykalnego. Jest to bardzo proste. Najważniejsze, aby zapoznać się z preferencjami użytych roślin i serwisować je regularnie. Regularność i odpowiednia częstotliwość serwisów to najlepsza droga do zachowania jak najdłużej pięknego i zdrowego ogrodu.

Od kiedy powinienem zacząć zajmować się ogrodem wertykalnym?

Pielęgnacja powinna zacząć się już od pierwszego miesiąca po instalacji ogrodu. Rośliny po posadzeniu w okresie około 1-2 miesięcy wracają do swojej kondycji. Od razu po posadzeniu na ogrodzie wertykalnym pojedyncze liście mogą robić się żółte i umierać. Zdąża się, że w początkowej fazie niektóre łodygi będą robić się wiotkie. Może również zdążyć się, że któraś z roślin po prostu wypadnie. Najczęściej jednak są to pojedyncze sztuki lub nawet wcale. W początkowej fazie należy więc częściej czyścic ogród z resztek roślinnych a w niektórych przypadkach wymienić pojedyncze egzemplarze. Po okresie adaptacji serwis będzie już mniej wymagający i najczęściej wystarczy wykonywać go już raz w miesiącu.

Na co w szczególności powinienem zwrócić uwagę podczas serwisu ogrodu?

W pielęgnacji zielonej ściany najważniejsza jest regularność i odpowiednią częstotliwość serwisów.

Jakie czynności powinienem wykonywać podczas serwisu ogrodu podłączonego do sieci wodociągowej?

  • Czyszczenie ogrodu z resztek roślinnych
  • Czyszczenie liści z kurzu
  • Przycinka roślin
  • Okresowa wymiana kroplowników
  • Okresowe nawożenie
  • Ewentualna regulacja nawodnienia
  • Ewentualna regulacja oświetlenia
  • Ewentualne czyszczenie filcu

Jakie czynności powinienem wykonywać podczas serwisu ogrodu wertykalnego ze zbiornikiem i pompą?

  • Czyszczenie ogrodu z resztek roślinnych
  • Czyszczenie liści z kurzu
  • Przycinka roślin
  • Dolewanie wody do zbiornika
  • Okresowa wymiana kroplowników
  • Okresowe nawożenie
  • Okresowe czyszczenie zbiornika
  • Kontrola i czyszczenie pompy
  • Ewentualna regulacja nawodnienia
  • Ewentualna regulacja oświetlenia
  • Ewentualna wymiana rośliny
  • Ewentualne czyszczenie filcu

CZYNNOŚCI SERWISOWE

Czyszczenie ogrodu z resztek roślinnych

Czyszczenie ogrodu z resztek roślinnych polega na usuwaniu zamierających lub suchych elementów roślin z powierzchni ogrodu wertykalnego. Tą czynność należy powtarzać tak często jak jest to niezbędne, najczęściej raz w miesiącu.

Czyszczenie roślin z kurzu

Czyszczenie liści z osadzającego się kurzu polega na wycieraniu nalotu z powierzchni liści. Aby szybko wykonać tą czynność można użyć nabłyszcza do roślin w połączeniu z płynną chmurką nawozową. Takie połączenie powoduje, że kurz samoczynnie spływa po liściach, czyszcząc je. Najczęściej czyszczenie wykonuje się raz miesiącu, ale może zdążyć się, że będzie trzeba rośliny czyścić częściej.

Przycinanie roślin

Rekomendujemy, aby dokładnie poznać dobór gatunkowy na zielonej ścianie i przycinać rośliny zgodnie ze sztuką ogrodową dotyczącą każdego z gatunków. Należy zwrócić uwagę, aby przycinać rośliny w taki sposób, aby z czasem wzajemnie się one nie zasłaniały. W momencie, gdy roślina będzie zarastana przez sąsiednią zacznie brakować jej dostępu do światła i spowoduje to jej zamieranie.

Przycinanie roślin jest jedną z ważniejszych czynności serwisowych i powinna być wykonywania regularnie minimum raz w miesiącu.

Dolewanie wody do zbiornika (w przypadku zastosowania obiegu zamkniętego)

Aby rośliny mogły si podlewać oraz aby pompa nie uległa uszkodzeniu przynajmniej raz w tygodniu należy dolewać do pełna wody do zbiornika na wodę. Może się zdarzyć, że będzie trzeba dolewać wody częściej. Należy kontrolować poziom wody w zbiorniku.

Okresowa wymiana kroplowników

Na ogrodzie zastosowane są kroplowniki z kompensacja cienienia. W przypadku ogrodu z otwartym obiegiem wody należy wymieniać je minimum raz na 12 miesięcy. W przypadku obiegu zamkniętego raz na 6 miesięcy. Ważne jest, aby regularnie kontrolować poprawność działania systemu nawadniającego.

Nawożenie roślin

Aby ogród wertykalny rósł poprawnie, oprócz wody oraz światła powinien mieć regularnie dostarczane nawozy, w których znajdują się substancje odżywcze. Najczęściej podczas przygotowania roślin do owijki korzeniowej dosypywane są nawozy długodziałające. Rozkładają się one przy roślinie około 12 miesięcy. Po tym okresie należy zacząć regularne nawożenie roślin. Może odbywać się ono dolistnie lub za pomocą zainstalowanego dozownika. Ważne jest, aby w miesiącach letnich (od wiosny do jesieni) regularnie nawozić rośliny. Należy stosować nawozy do fatygacji, czyli rozpuszczalne w wodzie. Ogrody wertykalne lubią nawozy o wysokim zbilansowanym poziomie (azot, fosfor, potas).

Okresowe czyszczenie zbiornika

Przy obiegu zamkniętym zbiornik należy czyścić minimum raz na 3 miesiące. Jeśli zauważysz, że jest zabrudzony wyczyść go wcześniej. Nalot lub nieczystości mogą spowodować zatkanie kroplowników i zmianę ph wody.

Czyszczenie i kontrolowanie pompy

W momencie, kiedy czyścimy zbiornik należy wyczyścić pompę oraz skontrolować również czy działa poprawnie. Kiedy zachodzi podejrzenie, że pompa może nie pracować należy również dokonać jej kontroli. W razie potrzeby należy jak najszybciej wymienić pompę.

Dostosowanie czasu nawodnienia

Należy pamiętać, że warunki panujące we wnętrzach w trakcie roku mogą ulegać zmianie. Zmienia się zarówno temperatura, wilgotność jak i oświetlenie. W okresie jesiennym, kiedy zaczynamy grzać w naszych domach najczęściej zmienia się również otoczenie zielonej ściany. Może powodować to szybsze parowanie wody z roślin co w konsekwencji będzie przyczyną ich przesuszania. Odwrotna sytuacja może zdarzyć się w miesiącach wiosennych. Po zapoznaniu się z instrukcją sterownika do nawadniania należy więc dostosować nawadnianie do aktualnie panujących warunków. W trakcie sezonu również może zaistnieć sytuacja, która będzie wymagała zmiany długości nawadniania. Należy regularnie kontrolować wilgotność gleby przy roślinie.

Regulacja oświetlenia

Może zdarzyć się, że ogród wertykalny będzie wymagał regulacji długości czasu naświetlania. Podczas roku naświetlenie w pomieszczeniach zmienia się. W miesiącach letnich najczęściej jest więcej światła jak w miesiącach zimowych. W pomieszczeniu jest wystarczająca ilość światła czasami można wyłączyć oświetlenie w miesiącach letnich. Należy jednak pamiętać, aby uruchomić się w miesiącach zimowych.

Jeśli stwierdzimy, że nasze rośliny rosną zbyt wolno należy zwiększyć ilość oświetlenia, jeśli zaś rosną bardzo szybko należy je zredukować. Najczęściej czas doświetlania roślin to okres od 8 do 12 h na dobę.

Wymiana rośliny

Wymiana rośliny jest bardzo prosta i trwa kilka minut. Wystarczy roślinę, którą chcemy wymienić wyjąć z kieszeni i rozwinąć z owijki korzeniowej. Po zakupie nowej rośliny wyjmujemy ją z doniczki, otrzepujemy z nadmiaru ziemi i używając odzyskanej owijki korzeniowej, zawijamy w sposób przedstawiony na filmiej. Tak przygotowaną roślinę wkładamy ponownie do pustej kieszeni.

Czyszczenie filcu

Filc zastosowany do wykonywania paneli, w trakcie podlewania zachowuje się jak filtr. Woda przepływające przez filc zawiera substancje, które w niesprzyjających warunkach typu wysoka wilgotność, brak ruchu powietrza, złe oświetlenie, mogą odkładać się na powierzchni filcu tworząc biały nalot. Oczywiście nie jest to pleśń i nalot nie jest on w żaden sposób szkodliwy, aczkolwiek dla estetyki może wymagać czyszczenia. Wystarczy przetrzeć go mokrą gąbka i nalot zejdzie. Po wyczyszczeniu najlepiej zabrać odpowiednie wietrzenie pomieszczenia. Zdarza się również, że po wymianie roślin trzeba będzie odświeżyć powierzchnia paneli. Możemy wykonać to również za pomocą mokrej gąbki z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń.