Serwis ogrodu wertykalnego

Pielęgnacja zielonej ściany to podstawowa i niezbędna czynność. Jeśli nie dba się o ogród wertykalny, to ten przepadnie w wyniku zaniedbania. Dlatego przedstawiamy najważniejsze czynności serwisowe i dzięki filmom instruktażowym ułatwiamy ich wykonanie. Jeszcze więcej informacji na temat pielęgnacji ogrodu wertykalnego znajdują się na naszym Blogu o zielonych ścianach.

Czyszczenie ogrodu wertykalnego

1. Czyszczenie ogrodu z resztek roślinnych

Sprzątanie z zielonej ściany resztek roślinnych polega na usuwaniu obumarłych i suchych liści. Ta czynność powinna być wykonywana jak najczęściej. Zakłada się wykonywanie tego przynajmniej raz w miesiącu.

2. Czyszczenie roślin z kurzu

Oczyszczanie roślin z kurzu polega na wycieraniu go z powierzchni liści. Można szybko wykonać tę czynność. Wystarczy użyć chmurki nawozowej oraz nabłyszczacza do roślin. Dzięki zastosowaniu tych środków kurz sam spłynie po liściach. Rośliny będą czyste i lśniące. Rekomendujemy, by wykonywać tą czynność raz w miesiącu. Może się jednak zdarzyć, że potrzebne będzie częstsze czyszczenie.

3. Czyszczenie rynny

Rośliny posadzone w ogrodzie wertykalnym rozrastają się na górze oraz na dole. Rosną im liście, pędy i korzenie. Możliwym jest, że po upłynięciu pewnego czasu, rośliny zaczną zarastać rynnę zbiorczą. To może spowodować zatkanie się odpływu, co z kolei może skutkować zalaniem pomieszczenia. Zalecamy, aby manualnie sprawdzać stan rynny zbiorczej nie rzadziej niż co 3 miesiące. W razie potrzeby należy wyczyścić odpływ i usunąć korzenie.

4. Czyszczenie zbiornika

W przypadku zastosowania systemu zamkniętego zbiornik należy czyścić minimum raz na 3 miesiące. Jeśli w międzyczasie się zabrudzi, to trzeba go wyczyścić wcześniej. Nalot lub nieczystości mogą spowodować zatkanie kroplowników i zmianę ph wody.

5. Czyszczenie i kontrolowanie pompy

W momencie czyszczenia zbiornika na wodę należy wyczyścić pompę, a także skontrolować czy działa poprawnie. W razie podejrzenia, że pompa nie działa, należy ją skontrolować. Jeśli okaże się, że rzeczywiście nie działa, to trzeba ją jak najszybciej wymienić.

6. Czyszczenie filcu

W trakcie podlewania filc zachowuje się jak filtr. Woda, która przepływa przez filc zawiera substancje, które w złych warunkach takich jak: wysoka wilgotność, brak ruchu powietrza, czy złe oświetlenie, mogą odkładać się na filcu i tworzyć biały nalot. Nie jest to pleśń i nie jest to szkodliwy nalot. Wpływa jedynie na estetykę i wymaga czyszczenia. Aby się go pozbyć, wystarczy przetrzeć go mokrą gąbką. Po wyczyszczeniu należy zadbać o odpowiednie wywietrzenie pomieszczenia.

Powierzchnię paneli zaleca się odświeżyć również po wymianie roślin. Można wykonać to za pomocą mokrej gąbki z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń.

Inne czynności serwisowe

Przycinanie roślin

Należy poznać rośliny, którymi obsadzamy zieloną ścianę i przycinać je zgodnie ze sztuką ogrodową. Ważne, by przycinać rośliny w ten sposób, by z biegiem czasu się nie zasłaniały. Jeśli roślina będzie zarośnie przez sąsiednią, utraci dostęp do światła i spowoduje to jej zamieranie.

Przycinanie roślin powinno być wykonywane regularnie minimum raz w miesiącu.

Wymiana kroplowników

W ogrodzie zastosowano są kroplowniki z kompensacją ciśnienia. W przypadku ogrodu z otwartym obiegiem wody należy wymieniać je minimum raz na 12 miesięcy. W przypadku obiegu zamkniętego jest to okres 6 miesięcy. Ważne jest, aby regularnie kontrolować poprawność działania systemu nawadniającego.

Wymiana rośliny

Wymiana rośliny jest łatwa i trwa kilka minut. Należy wyjąć z kieszeni roślinę, którą chcemy wymienić i rozwinąć z owijki korzeniowej. Po zakupie nowej rośliny wyjmujemy ją z doniczki, otrzepujemy z nadmiaru ziemi i używając odzyskanej owijki korzeniowej, zawijamy w sposób przedstawiony na filmie. Roślinę przygotowaną w ten sposób wsadzamy do ogrodu.

Dodatkowe czynności serwisowe

Regulacja oświetlenia

Ogród wertykalny wymaga dostosowania regulacji długości czasu naświetlenia. W czasie całego roku poziom naświetlenia naturalnego zmienia się.

Może zdarzyć się, że ogród wertykalny będzie wymagał regulacji długości czasu naświetlania. Podczas roku naświetlenie w pomieszczeniach zmienia się. W miesiącach letnich jest więcej światła niż w miesiącach zimowych. W ciągu lata zdarza się, że w pomieszczeniu jest wystarczająca ilość światła i można wyłączyć oświetlenie. Należy jednak pamiętać, aby uruchomić je w miesiącach zimowych.

Jeśli stwierdzimy, że nasze rośliny rosną zbyt wolno, należy zwiększyć czas doświetlania. Jeśli rosną za szybko, trzeba zredukować oświetlanie. Podstawowy czas doświetlania roślin wynosi od 3 do 12 h na dobę. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie o doświetlaniu ogrodu wertykalnego.

Dostosowywanie czasu nawodnienia

Warunki panujące we wnętrzach w trakcie roku ulegają zmianie. To zarówno temperatura, wilgotność jak i oświetlenie. W okresie jesiennym, kiedy zaczynamy grzać w naszych domach, najczęściej zmienia się również otoczenie ogrodu wertykalnego. Może powodować to szybsze parowanie wody z roślin, co w konsekwencji doprowadzi do ich przesuszania. Odwrotna sytuacja może zdarzyć się w miesiącach wiosennych. Po zapoznaniu się z instrukcją sterownika do nawadniania należy dostosować podlewanie do aktualnie panujących warunków. W trakcie sezonu również może zaistnieć sytuacja, która będzie wymagała dostosowania czasu nawadniania. Ważne, by regularnie kontrolować wilgotność gleby w roślinie. Dowiedz się więcej na stronie o nawadnianiu roślin na zielonej ścianie.

Nawożenie roślin

Do poprawnego wzrostu zielonej ściany oprócz wody oraz światła potrzebne są regularnie dostarczane nawozy, w których znajdują się substancje odżywcze. Podczas przygotowania roślin do owijki korzeniowej dosypywane są nawozy długodziałające. Rozkładają się one przy roślinie około 12 miesięcy. Po tym okresie należy zacząć regularne nawożenie roślin. Może odbywać się ono dolistnie lub za pomocą zainstalowanego dozownika. Ważne jest, aby w miesiącach letnich regularnie nawozić rośliny. Należy stosować nawozy do fatygacji, czyli rozpuszczalne w wodzie. Ogrody wertykalne lubią nawozy o wysokim zbilansowanym poziomie (azot, fosfor, potas).

Uzupełnianie wody w zbiorniku (obieg zamknięty)

Co najmniej raz w tygodniu należy uzupełniać zbiornik z wodą do pełna. Czasem może być potrzebne częstsze uzupełnienie. Pozwala to na podlewanie roślin, ich rozwój i zapobieganie uszkodzeniu pompy.

Serwis mobilnych ogrodów wertykalnych

Serwisować należy również mobilne ogrody wertykalne w trzech rozmiarach. Czynności z tym związane są proste i szybkie w wykonaniu. Najważniejsze, by dbać o rośliny i o wodę w zbiorniku, która służy do ich podlewania. Zieleń należy czyścić z kurzu, przycinać i nawozić. W zbiorniku zawsze musi znajdować się czysta woda. Pamiętaj o jej uzupełnianiu i wymianie co jakiś czas. Sam zbiornik musi być czyszczony, podobnie jak pompa (jeśli zastosowano). W przypadku automatycznego podlewania roślin w mobilnym ogrodzie wertykalnym należy sprawdzać poprawność działania pompy i okresowo dokonywać wymiany kroplowników. Pamiętaj również o czyszczeniu ramy i paneli PlantaUp. Wszystkie czynności serwisowe zostały przedstawione poniżej. Można je z powodzeniem wykonać samemu!

Pytania serwisowe

Jak długo żyje zielona ściana?

Dobrze pielęgnowane rośliny doniczkowe mogą przeżyć w domach wiele lat. Odpowiednio zadbany ogród wertykalny zyska żywotność taką jak rośliny doniczkowe.

Czy ogród wertykalny przeżyje bez serwisu?

Ogród wertykalny nie jest w stanie długo przeżyć bez serwisu. Rzadko wykonywana pielęgnacja roślin spowoduje, że będzie trzeba przeprowadzić wymianę roślin. Może to być konieczne już za 3-4 lata. Jeśli jednak ogród jest odpowiednio oświetlany, ma stały dostęp do wody i jest regularnie serwisowany, to będzie się rozwijał przez wiele lat. Jeśli rośliny mają sprzyjające warunki, to rosną szybko. Należy pamiętać o ich regularnym przycinaniu, bo będą przysłaniać się wzajemnie i zamierać.

Jak długo trwa serwis ściany?

Regularnie wykonywany serwis nie jest wymagający i nie trwa długo. By takim był, to należy go wykonywać regularnie. To regularność stanowi o jakości serwisu i ilości pracy, jakiej trzeba w niego włożyć. Serwis małych, zadbanych ścian (2-8m2) można wykonać w czasie kilkunastu minut. Im większa ściana, tym więcej czasu potrzeba na jej serwis. Najdłużej trwa serwis wysokich ogrodów. Jest to często spowodowane koniecznością rozstawiania rusztowania.

Jak często wykonywać serwis zielonej ściany?

Zielona ściana powinna być serwisowana regularnie. Zaleca się go wykonywać chociaż raz w miesiącu. W przypadku zauważenia jakichś czynności do wykonania, to należy je wykonać wcześniej.

Czy można wykonać serwis zielonej ściany samemu?

Tak. Można samemu serwisować ogród wertykalny. Po odpowiednim doszkoleniu każdy jest w stanie pielęgnować zieloną ścianę. To łatwa czynność. Ważne, by zaznajomić się z preferencjami roślin używanych na ścianie. Dbanie o regularność serwisu to klucz do długiego życia ogrodu i jego dobrego wyglądu.

Kiedy należy zacząć zajmować się zieloną ścianą?

Serwis ogrodu wertykalnego powinien zostać przeprowadzony już po pierwszym miesiącu od jego powstania. Gatunki roślin po zasadzeniu na ścianie przechodzą lekki stres i potrzebują około miesiąca by się dostosować do nowych warunków. W początkowej fazie liście roślin mogą robić się żółte i zamierać, a niektóre łodygi robić się wiotkie. Rzadko zdarza się, by któraś z roślin wypadła z ogrodu.

Po okresie adaptacji pielęgnacja stanie się mniej wymagająca i powinno wystarczyć, jeśli będzie się ją wykonywać raz w miesiącu.

Na co zwrócić uwagę podczas serwisu zielonej ściany?

Kluczem do dobrze utrzymanego ogrodu jest regularność serwisu.

Jakie czynności należy wykonać podczas serwisu ogrodu z obiegiem otwartym?
Jakie czynności należy wykonać podczas serwisu ogrodu z obiegiem zamkniętym?